İnternet Bağlantısı Koptu Nasıl IP Yapılandırabilirim

İnternet bağlantısının kopmasının sebebi genellikle “IP çakışması” sebebiyle yaşanmaktadır. İnternete bağlanmak için bir modem kullanırız. Bu modem kendisine bağlanan her aygıta  (bilgisayar, yazıcı, medya oynatıcı, TV vs gibi) bir ip adresi atar. Mesela 3 bilgisayar aynı modeme bağlandığında modem bu bilgisayarlara genellikle 192.168.1.2, 192.168.1.3, 192.168.1.4 diye sadece son rakamı ile diğerlerinden ayrılan ip adresleri atar. Eğer bilgisayarınızı statik ip alması yönünde yapılandırmışsanız bu ip işlemleri otomatikman yapılır. Modem kendisi için belirlenen ip havuzundan bir ip’yi sırasıyla bağlanan aygıtlara atar.

Bazen de bu ip atanması sırasında 2 ayrı aygıta aynı ip adresi atanması durumu oluşabilir. Yani ağdaki X bilgisayarına da Y bilgisayarına da örneğin 192.168.1.2 ip’si atanır. İşte genellikle sorunun sebebi budur. İnternet bağlantısı olmayan bilgisayarınızın yeni ip adresi almasını sağlamanız gerekmektedir. 2 ayrı şekilde bu sorununuzu çözebilirsiniz.

Birinci yol olarak yeni bir ip adresi alabilmek için aşağıdaki adımları takip ederek yeni adres yapılandırması yapabilirsiniz:

 • Başlat menüsü arama satırına cmd yazıp enter tuşuna basın
 • Açılan komut satırına ipconfig / release yazıp enter tuşuna basın (Bu işlemle aldığınız ip’yi bilgisayarınızın bırakması sağlanır)
 •  İşlem tamamlandığında (1-2 sn sürer) bu sefer ipconfig / renew komutunu girin ve enter tuşuna basın (bu işlemle de bilgisayarınızın modemden yeniden ip adresi almasını sağlayacaktır)
İkinci yol olarak statik ip ataması yaparak sorununuzu çözebilirsiniz:
 • Bildirim Alanı’nda ki ağ simgesine tıklayın ve ardından açılan menüden “ağ ve paylaşım merkezi” ni aç bağlantısına tıklayın.
 • Açılan pencerede o anda bağlı olduğunuz ağı bulun ve tıklayın.
 • Yeni açılan pencerede “özellikler” butonuna tıklayın
 • “İnternet protokolü sürüm 4 (TCP / IPv4)” bağlantısını seçili duruma getirip “özellikler” deyin. (yada internet protokolü sürüm 4 (TCP / IPv4) bağlantısına çift tıklayın)
 • açılan sayfada “otomatik olarak bir ip adresi al” seçeneğinin seçili olmasına dikkat edin.Bu pencereleri kapatmadan olduğu gibi açık bırakın
 • Başlat menüsü arama satırına cmd yazıp enter tuşuna basın
 • Açılan komut satırına ipconfig / all yazıp enter tuşuna basın
 • Bilgisayarınız modem’e kablo ile bağlanıyorsa “ethernet bağdaştırıcı yerel ağ bağlantısı” kablosuz bağlanıyorsa “kablosuz LAN bağdaştırıcısı kablosuz ağ bağlantısı” başlığını bulun ve altındaki bilgilere göz atın: IPv4 adresi : 192.168.1.2, alt ağ maskesi: 255.255.255.0, varsayılan ağ geçiti: 192.168.1.1
 • Şimdi yukarıda açık bıraktığınız pencerelere dönün ve ilk olarak “aşağıdaki ip adresini kullan” seçeneğini seçin. Ardından “ip adresi” kısmına atamak istediğiniz ip adresini yazın. “Çıkarken ayarları doğrula” kutucuğunu işaretleyin ve sırasıyla tamam, tamam,kapat diyerek bütün pencereleri kapatın.
 • Artık bundan sonra bilgisayarınız sizin atadığınız ip adresi üzerinden internet bağlantısını yapacaktır.

One thought on “İnternet Bağlantısı Koptu Nasıl IP Yapılandırabilirim”

 1. Adamsın adam işteböyle doğru bilgi veren insanlarla gelişir bu ülke youtube da orda burda saçma sapan milletten gördükleri çözümleri paylaşan şarlatanlar yerine işinin erbabı sizin gibi insanları görmek bana tarif edilmez bir mutluluk verdi saygolar efendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir