192.168.l.l Tilgin

Tılgın Modemler

TTNET’e ait bir modem çeşididir. Fiber alt yapısına sahip modemlerden biridir. Normalde Türkiye’de internet bakır kablolar aracılığı ile ulaştırılıyordu, şimdilerde fiber kablolar tercih edilmektedir. Fiber kablolar, bakır kablolara nazaran internetin daha hızlı aktarılmasını sağlar. Daha hızlı aktarılmasının nedeni, erişim hızını arttırmasıdır. Üstelik eskiden telefon bağlantısı olmayan evlere internet bağlanamazken, fiber kablolar sayesinde telefon hattına gerek kalmadan internete bağlanabilirsiniz. Türkiye’de fiber kablo hizmetine yenice geçilmiştir. Çünkü fiber kablolu internet erişimi, bakır kablolu internet erişiminden daha pahalıdır. Ve Türkiye bu zamana kadar bakır kablo kullandığı için fiber kabloya geçiş için bütün alt yapının baştan değiştirilmesi gerekmektedir. Bu da yüklü bir maaliyet, oldukça uzun bir zaman ve fazlaca emek demektir. Bu sebeple ülkemiz fiber teknolojisini yeni uygulamaya başlamıştır. Turkcell, daha hızlı erişim yapılabilmesi için, fiber teknolojisine yüksek miktarda yatırım yapmıştır. Şu anda ülkemizdeki birçok şehirde fiber internet kullanılmaya başlamıştır. Özellikle Adana, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, İstanbul gibi şehirlerde aktif olarak kullanılmaktadır. Ve TTNET fiber alt yapılı internet, ülkemizin her yerine yayılmaya başlamıştır. Elbette diğer modemlerde olduğu gibi Tılgın modemlerde de ara yüze giriş yapmanız ve modeminizin ayarlarını yapılandırmanız mümkündür.

Tılgın Modem Ara Yüzüne Giriş Nasıl Yapılır?

Modeminizin ara yüzüne giriş yaparak ayarlarınızı yapılandırabilmeniz için şu adımları takip etmelisiniz;

  1. İlk olarak bilgisayarınızın modeme bağlı olduğunu, kablolar yoluyla kontrol edin. Ve internet erişiminin olduğuna emin olun.
  2. Daha sonra, kullandığınız internet tarayıcınızı açın ve adres satırına 192.168.1.1 yazın. Bu ip adresi Tılgın modemlerde rahatlıkla kullanabileceğiniz, uyumlu bir ip adresidir. Unutmayın ki, her modemin ip adresi birbirinden farklıdır. Eğer bu ip adresini yazdığınız halde giriş yapamadıysanız, kullandığınız tarayıcınızı değiştirerek yeniden deneyin.
  3. Açılan ekranda sizden kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz istenmektedir. Eğer daha önceden bu bilgileri değiştirmediyseniz kullanıcı adı kısmına “admin”, parola kısmına da “admin” yazarak enter tuşuna basın. Eğer daha önceden değiştirdiyseniz ve hatırlamıyorsanız, modeminizi sıfırlamanız yani fabrika ayarlarına geri döndürmeniz gerekmektedir.
  4. Bu işlemleri tamamladığınızda, modeminizin ara yüzüne giriş yapmış olursunuz ve dilediğiniz ayarı değiştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir