Wifi Şifresi Değiştirme

Modem kanalı ile bilgisayar ya da cep telefonunuzdan internete bağlanmanız için Wifi şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Şifre girmeden maalesef internet bağlantınız kurulmamaktadır. Bildiğiniz üzere Wifi geniş bir kapsama alanına sahiptir. Basit bir şifre başka kişilerin bağlantınızdan yararlanmasına neden olabilir. Bu nedenle şifrenizi kimseye vermemeli ya da biliniyor ise değiştirmelisiniz. Peki bu işlemi nasıl yapabilirsiniz?

Wifi Şifre Oluşturma;

İlk aşamada modem IP adresinizi girmeniz gerekiyor. IP adresinizi yazmadan maalesef işleminizi gerçekleştiremezsiniz. Eğer IP adresinizi bilmiyor iseniz genel olarak 3 adres kullanılmaktadır. Bunlar 192.168.1.1 ,192.168.1.2 , ya da 192.168.2.1 değişim göstermektedir. Tek tek deneyerek doğru IP adresini bulabilirsiniz.

Sonrasında TTNET bağlantılı bir ağ kullanıcı iseniz kullanıcı adı ve şifre talep edilecek. Kullanıcı adı alanına admin şifre alanına ise ttnet yazmanız yeterlidir. Onay aşaması ardından karşınıza çıkacak sayfada şifreleme tipi sekmesinden yeni şifrenizi oluşturup kaydedebilirsiniz. Son olarak tekrar bağlantı aşamasında yeni şifrenizi yazarak güvenli bir şekilde internet girişinizi tamamlayabilirsiniz.

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir

Modem şifrenizi başkalarının aldığını düşünüyor iseniz ve yeni şifre oluşturmak istiyor fakat işlem basamağını bilmiyor iseniz hemen kısaca bilgi verelim; Öncelikle modem şifrenizi değişmeniz için mevcut IP adresinizi bilmeniz gerekiyor. Fakat birçok kullanıcı IP adresi hakkında fazla bilgiye sahip değil.

Adrese ulaşmak tahmin etiğiniz kadar zor değil. Genel olarak ülkemizde kullanılan 3 farklı IP var. 192.168.1.1 ,192.168.1.2 , ya da 192.168.2.1 adreslerinden birisi sizin modem bağlantınızı sağlıyor. Gerekir ise tek tek deneme yanılma yolu ile uygun adresi bulabilirsiniz.

IP adresinizi doğru yazdıktan sonra kullanıcı adı ve şifre girmeniz gerekecek. TTNET kullanıcılarında şifre değişim aşamasında kullanıcı adına admin şifreye ise ttnet yazmaları yeterli olmaktadır. Eğer farklı bir bağlantı kullanıyor iseniz müşteri hizmetlerini arayarak bu konu da bilgi alabilirsiniz.

Şifre aşaması sonrasında karşınıza çıkacak ana sayfa üzerinden yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz. Şifrenizi kaydetmenizin ardından geçici olarak maksimum 1 dakika internet bağınızda kopukluk olabilir. Bu durum kendiliğinden düzelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir