192.168.1.1 Giriş Problemleri

Teknoloji alanında en büyük gelişmelerden bir tanesi olan internet,kendi başına herhangi bir işlev görememektedir. Yanında yer alan kablo bağlantıları ve modem cihazları ile birlikte bağlantı sağlanabilmekte ve kullanım olanağına sahip olabilmektedir. Bilgisayarlar arasındaki bilgi iletişimini telefon hattı ile birlikte sağlayan araca “modem” adı verilmektedir. İşte bu cihaz sayesinde her an ihtiyaç duyduğumuz internet kullanımı kolaylıkla yapabilmekteyiz. İlgili cihazları birbirinden ayırt edebilmek adına farklı IP adresleri ile isimlendirilmiştir.

Ancak ilgili bütün bağlantılar yapılmış olsa da bazen internetiniz düzgün çalışmayabilir. Bunun nedeni bir çok kez 192.168.1.1 numaralı IP adresine girişin sağlanamamasından kaynaklanmaktadır. Wifi butonuna tıkladığınızda eğer PC niz ilgili ağ adını görmüyor ise yada manuel olarak girdiğiniz adrese sayfa bulunamıyor diye uyarı veriyor ise düzeltmek adına bazı adımlar atılmalıdır. Öncelikle bilgisayarınızdan;

Başlat menüsüne tıklayarak cmd yazın dos ekranı geldiğinde “ping 192.168.1.1” yazarak enter tuşuna bastıktan sonra eğer başkaca bir problem yok ise düzelme işleminin sağlanması gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirirken modem cihazınızın markası da önemli ölçüde etkide bulunmaktadır.

Çoğu zaman da tüm internet sayfalarına ulaşım sağlanabilir ancak 192.168.1.1 numaralı modem arayüzü sayfasına ulaşım sağlanamayabilir. Böyle durumlarda yapılması gereken ilk hamle ise modem cihazının resetlenmesidir. Cihazın arka tarafında bulunan düğmeye bastığınızda yaklaşık bir kaç dakika basılı tutup daha sonar bırakın. Yaptığınız bu işleme resetleme denilmektedir. Yapılan bu işlem sonrasında belki sayfaya giriş olanağınız sağlanabilir ama ilgili cihaz fabrika ayarlarına geri dönüş sağladığından internet bağlantınız da sıfırlanmıştır. Bu nedenle öncelikle internet ayarlarını yapmanız gerekmektedir.

192.168.l.l  Sorunu, 192.168.1.1  Yazıyorum Girmiyor

Modem ayarları yapmak için bilgisayarımız ile cihazımızın ara yüzüne girmemiz gerekmekle birlikte kimi zaman 192.168.l.l sorunu yaşanıyor ve pek çok kullanıcı “192.168.l.l yazıyorum girmiyor” şikâyeti ile çözüm arayışı içerisine giriyor.

http://www.19216811.gen.tr/192-168-1-1-giris-yapamiyorum

Bu konu ile alakalı olarak uygulanacak olan belli başlı çözüm yolları ise aşağıda belirtildiği gibidir;

  1. İlk aşamada ayarlama yapmak için girmekte olduğunuz IP adresinin modeminize ait olan adres olduğuna emin olmalısınız. Çünkü her bir modem için farklı IP adresleri olabilmektedir. Söz gelimi 192.168.2.1, 192.168.1.2, 192.168.1.254, 10.0.0.1, 10.0.0.2 ya da 10.0.0.3 olabilmektedir. Bu konuda en doğru bilgiyi edinmek oldukça mühim bir konu olma özelliği taşımaktadır.
  2. Eğer kullanmakta olduğunuz IP adresinin doğru olduğundan emin iseniz bu aşamada cihazınızı kapatarak birkaç dakika bekleyip tekrar açmak bir diğer çözüm yolu olabilir.
  3. Eğer bu yöntem de sizin için çözüm olmadı ise bu soruna neden olacak bir başka konu yanlış olan saat ya da tarih ayarları olabileceğinden dolayı söz konusu olan ayarları güncellemek de uygulanabilecek bir başka yöntem olmaktadır.
  4. Tüm bu ayarlamalara rağmen yine belirtilmekte olan IP adresine giriş yapma konusunda sıkıntı yaşıyor iseniz uygulayabileceğiniz bir diğer yol da modemimize reset atmaktır. Her bir modem için bu işi yapmak farklı olduğundan kendi cihazınızın reset tuşunu tespit etmek önemlidir.
  5. Bu yöntemlerden biri sizin için çözüm olmuyor ise yaşanmakta olan sıkıntının sebebi bilgisayarınızda yüklü olan tarayıcı olabilir. Bu durumu düzeltmek adına farklı bir tarayıcı yüklemek sureti ile adres çubuğuna 192.168.l.l yazarak denemek gerekmektedir.
  6. Cihazınızı aldığınız zaman kutusundan çıkmış olan kullanma kılavuzu da bize bu konuda çözüm olanağı sunacağından dolayı bu yolu da denemek faydalı olacaktır.
  7. En son aşama olarak da modemimizi aldığımız firmaya ait olan çağrı merkezini aramak sureti ile müşteri temsilcisiyle görüşüp sıkıntımız hakkında bilgi alma olanağı bulabiliriz.
  8. Eğer yine başarılı sonuç alamaz isek cihazımızın yetkili servisine giderek gerekli olan işlemi yaptırmamız için 19216811 ip destek almamız gerekecektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir